Pasivní měřič akumulátorů.

Pokud se někomu doma povaluje starý quartzový budík, jeho strojek by se měl pohybovat až do napětí 0,9V (alespoň tuto dolní mez napětí měly budíky z Chronotechny Šternberk v technických podmínkách). Pokud do takového budíku investujeme asi 8,- Kč za dvě součástky a chvilku práce, můžeme si tak vyrobit pasivní porovnávač kapacit akumulátorů. Stačí na kontakty budíku přidat sériovou kombinaci diody a odporu a překreslit číselník.

ciselnik.jpg (50571 bytes)     Číselník pro budík v 600DPI

Schéma zapojení a součástky jsou na následujícím náčrtu.

schema.jpg (33239 bytes)

Pokud ke kontaktům přiletujeme kabely s jehlou na konci, lze tak snadno měřit a porovnávat kapacitu jednotlivých článků v hotové sadě jejich napíchnutím přes bužírku. Někdy je u letité sady tento údaj dosti zajímavý. Nehledě na fakt, že separátní vybití článků bez nebezpečí přepólování a do stejné hodnoty sadu elektricky sjednotí a akumulátorům v paku jen prospěje.


Upravený budík v akci.

budik.jpg (131105 bytes)


O nějaké přesnosti se nedá moc mluvit, ale pro vedoucí kroužků to může být dobrý pomocník při výběru životaschopných článků pro děti do lodiček, pro formování nových článků, a pokud si ke kontaktům připájíme vodiče s špendlíkem, lze tak kontrolovat a porovnávat kapacitu článků v provozovaných sadách.

První varianta tohoto měření je osazena pouze odporem 1,2Ohm/2W, na strojku pro nástěnné hodiny. Těžký bastl...

kapacita.jpg (61564 bytes)